Odpocznij nad Stawem Stefańskiego

Stawy Stefańskiego lub inaczej Park im. 1 Maja mieści się na terenie Rudy Pabianickiej. Większość parku wypełnia 11 hektarowy staw, będący poszerzeniem koryta rzeki Ner. Park znalazł się w granicach Łodzi dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej był częścią prywatnej własności jako fragment rudzkiego folwarku. W okresie międzywojennym należał do przedsiębiorcy Stefańskiego stąd jego potoczna nazwa. Właściciel uporządkował brzeg stawu, usnął roślinność wodną, wybudował restaurację, a dla zwiedzających udostępnił wypożyczalnię łódek. Od tej pory dawne tereny folwarku, będące ostoją dla kaczek, piżmowców, wydr czy żółwi błotnych, stały się terenem rekreacyjnym dla mieszkańców Rudy Pabianickiej oraz Łodzi. W tym okresie Ruda Pabianicka była jeszcze samodzielnym miastem.

Po wojnie, władze miasta wybudowały kąpielisko, przekształciły obszar w park miejski, pokryły dno stawu żwirem oraz umocniły brzegi.
Powstała również piaszczysta plaża. Obecnie na terenie parku działa MOSiR, za sprawą którego możliwe jest tutaj uprawianie sportów wodnych. Park przeżywał największe oblężenie w latach 60., później ulegał postępującej degradacji. Pojawienie się bakterii e.coli było oznaką poważnych zaniedbań w utrzymaniu parku. Kąpielisko zostało wyłączone z użytku, a park stracił na swojej popularności. Niedawno woda została spuszczona, dno odmulone, a park przeszedł gruntowny remont.

Uroku temu miejscu dodaje wieniec starych olch i wierzb, otaczających staw. Latem dostarczają sporo cienia spacerującym. Jesienią dają przepiękny, romantyczny klimat.

Co czeka na Ciebie – Stawy Stefańskiego w Łodzi

Staw otoczony jest dobrze utwardzonymi, a miejscami asfaltowymi ścieżkami. Jest to naszym zdaniem świetne miejsce zarówno na rowerową przejażdżkę, jak i spontaniczny wypad na rolki (o ile dobrze jeździmy i potrafimy hamować). Latem, w dni weekendowe, ruch jest tutaj spory, a ścieżki miejscami zatłoczone.

Rodziny z dziećmi znajdą tutaj wiele ciekawych atrakcji. Począwszy od całkiem nieźle wyposażonego i ogrodzonego placu zabaw, miejskie paleniska do grilla, górki saneczkowej w sam raz dla młodych amatorów niewymagającej wspinaczki, po możliwość skorzystania z oferty MOSiRu.

Wyremontowane niedawno ścieżki asfaltowe nadają się świetnie do spacerów z wózkiem.

Do parku dojechać można od strony ulicy Rudzkiej, gdzie znajduje się niewielki parking.

Będąc w okolicy, nie można nie odwiedzić Rudy Pabianickiej. Czy odważysz się wejść do lasu, w którym podobno straszy?

Las na Rudzie to świetne miejsce na rowerową wycieczkę. Możesz na przykład poszukać willi, ukrytych wśród drzew. Albo duchów. Nie boisz się?

Historie o duchach gwarantuje

Ruda Pabianicka

Sprawdź

 

A jeśli nie przekonaliśmy Cie do Stawów Stefańskiego, mamy w zanadrzu jeszcze ponad 30 innych propozycji 😉

Nie masz pomysłu na długi weekend

Zobacz ponad 30 propozycji na

Udaną Majówkę w Łodzi

You may also like

%d bloggers like this: