Na estradzie przygrywała fabryczna orkiestra czyli Park Źródliska

jeden z najstarszych łódzkich parków to Park Źródliska. Zasadniczo park ten składa się z dwóch części. Każda z nich nazywa się Źródliska, a różnicuje je tylko cyfra. Dzisiaj przybliżymy pokrótce historię Parku Źródliska I. Główne wejście znajduje się od strony Skweru Leona Niemczyka przy Alei Piłsudskiego. Dobrym punktem orientacyjnym jest tutaj Pałac Scheiblera w Łodzi znany lepiej jako Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Skąd nazwa parku i pomysł na jego powstanie?

Nazwa parku bierze swoje pochodzenie od bijących tutaj niegdyś źródeł. Zanim park stał się parkiem, był zwyczajnie fragmentem lasu z obfitą roślinnością oraz całkiem pokaźnymi bagnami. O leśnym charakterze niech świadczy fakt, że w latach 70. XIX w. obszar dzierżawiło towarzystwo strzeleckie o zabawnie brzmiącej dziś nazwie „Bractwa Kurkowego” (od kury, a w zasadzie ptaka wykorzystywano do celów strzeleckich). Bractwo miało tutaj swoją strzelnicę oraz urządzało zawody strzeleckie.

W latach 80. XIX wieku teren przeszedł na własność Karola Scheiblera, który zapoczątkował przekształcenie tej części lasu, w coś spełniającego definicję parku. Symbolem tej inwestycji jest estrada w centralnej części parku. Grali na niej członkowie fabrycznej orkiestry, umilając czas odwiedzającym w każde święta i inne uroczystości. Jak to w przypadku parków fundowanych przez fabrykantów, niejednokrotnie nakłady w jego infrastrukturę miały uwiarygodnić ich majątek w oczach innych fabrykantów oraz być symbolem prosperity. Dobrym tego przykładem jest Park Helenów, który na starych rycinach i fotografiach wygląda niemal jak raj na ziemi. To co z niego dzisiaj zostało możecie zobaczyć sami wybierając się tam lub zaglądając do naszej skromnej galerii zdjęć – Park Helenów w Łodzi. Scheibler zainwestował sporo w miejskie alejki, ławki oraz pawilony wystawowe. Dzisiaj to mało prawdopodobne, ale kiedyś, idąc do parku, można było poczuć się, jak na wyszukanej i cenionej na świecie wystawie dzieł wszelakich. Codziennością były spacerujące po ogrodzenie zwierzęta (zarówno luzem jak i w klatach) oraz szereg atrakcji w postaci łódek z wiosłami do pływania po parkowych stawach czy wieże widokowe. Miejsce to było świetnym punktem wypoczynkowym dla mieszkańców miasta, zwłaszcza dla pracowników okolicznych fabryk Scheiblera. Styczność z obiektami fabrycznymi jest tutaj uderzająca. Okazała, kilkukondygnacyjna fabryka niemal góruje nad całym parkiem, a wysoki mur okalający działkę, na której stoi, wygląda przy niej jak mały płotek. Z resztą zobaczcie sami na zdjęciach. Obiekt jest teraz rewitalizowany, a efekty tych prac są widoczne od strony parku lub od strony Skweru Leona Niemczyka.

Obiekt był wielokrotnie modernizowany i wzbogacany o nowe alejki oraz kwiatowe ekspozycje. Od lat 50. XX wieku w Parku Źródliska działa również Palmiarnia, która stanowi fajne dopełnienie parku. Ci, którzy mają jeszcze niedosyt sielskiego parkowego klimatu, mogą poczuć spełnienie w gąszczu tropikalnych i egzotycznych drzew, krzewów, gigantycznych ryb, żółwi oraz… motyli.

Co ciekawego można zobaczyć w Parku Źródliska I

  • w centralnej części parku znajduje się odrestaurowana estrada w charakterze altany,
  • domek ogrodnika, znajdujący się zaraz obok estrady pełni dzisiaj rolę parkowej kawiarni,
  • w parku znajduje się całkiem spory staw przed którym możemy się wygodnie wylegiwać w słoneczne dni,
  • palmiarnia, która epizodycznie możliwa jest do zwiedzania również bezpłatnie (wyczekujcie urodzin Łodzi 😉 ),
  • w parku znajduje się sporo pomników przyrody w tym dęby, których wiek szacuje się na około 300 lat.

Czy to miejsce dobre na spacer z dzieckiem?

Zdecydowanie tak! Park ma bardzo dobrze przygotowaną infrastrukturę ścieżek i alejek. Głównie pokryte kostką brukową. Doskonale współgra z mniejszymi i większymi kółkami wózków spacerowych.

W parku jest sporo ławek, w tym ławki do gry w szachy i warcaby.

Dzieci, te mniejsze i nieco większe będą dobrze bawiły się również na świetnie wyposażonym placu zabaw. Sporo jest tutaj również innych obiektów, jak np. huśtawki (dla większych dzieci i nawet dorosłych) czy stoły do gry w ping ponga.

Park jest wyjątkowo urokliwym miejscem. Sporo tutaj kwiatów, roślinnych gęstwin, obszarów idealnych na piknik oraz leśnych alejek. Różnorodność tego parku jest tak wyjątkowa, że w 2007 roku Park Źródliska w Łodzi został nagrodzony nagrodą najpiękniejszego parku w Polsce. Jest również piątym pod względem urody parkiem w Europie. Jeśli to nie przekonało Cię do odwiedzenia parku, to brak nam już lepszych argumentów…

 

 

You may also like

%d bloggers like this: