Zajrzyj z nami do Arkadii

Czyli co skrywa niepozorny park niedaleko Łowicza

Jeśli wyjątkowo masz ochotę wyrwać się z Łodzi i zajrzeć do innych miejsc w pobliżu, to z czystym sumieniem możemy polecić wycieczkę do Arkadii. Z Łodzi do Arkadii zaprowadzi nas autostrada w kierunku Warszawy. Trasa zajmie około godziny, w zależności od natężenia ruchu na drodze. Jeśli zatem masz wolne popołudnie lub weekend, wycieczka do Nieborowa i Arkadii może okazać się dobrze spożytkowanym czasem.

Wieś Nieborów, położoną niemal zaraz obok Łowicza, w 1777 roku zakupiła na własność rodzina Radziwiłłów. Dzisiaj najciekawsze obiekty jakie  można tam podziwiać to Park w Nieborowie oraz Park Romantyczny Arkadia. Ten ostatni, był dziełem życia księżnej Heleny Radziwiłłowej. Projekt inspirowany aktualnym na tamte czasy stylem angielskim, cechował się silnymi nawiązanymi do antyku, średniowiecza oraz sielskiego, wiejskiego życia. Styl angielski przeciwstawiał się regularności barokowych ogrodów, co widać doskonale w Arkadii. Brak schematyczności, różnorodność obiektów i łącznie stylów to cecha tego miejsca. Choć wiele elementów parku zostało na przestrzeni lat rozebranych lub zniszczonych, pozostaje on jednym z najlepiej zachowanych zespołów w Polsce. Tym bardziej warto go odwiedzić, aby spojrzeć na niego niemal z tej samej perspektywy, z jakiej obserwowali go jego projektanci i fundatorzy.

Park zajmuje powierzchnię ponad 14 ha. Wiele jego ścieżek prowadzi przez naturalne, niewysokie wzniesienia. Zdecydowanie nie odnajdą się tutaj poszukiwacze przygód, szukający nietuzinkowej wspinaczki. Jednak amatorzy pieszych wycieczek z opcją niewymagającego pagórka, poczują się tutaj jak w domu. Park jest intensywnie zalesiony, większość jego ścieżek prowadzi przez gęstwiny. Od czasu do czasu ścieżki prowadzoną nas do oryginalnych parkowych eksponatów.

Co warto zobaczyć w Arkadii:

W Arkadii chyba najpiękniejsze i najbardziej urokliwe są większe lub mniejsze eksponaty antycznej i średniowiecznej architektury. Gdzieniegdzie między gęstwinami znajdują się fragmenty kolumn grecki lub innych elementów antyku. Zabawy dostarcza ich odnajdywanie, choć ścieżki prędzej czy później zaprowadzą nas do każdego z nich. Ukryte za niewielkim wzniesieniami kapliczki, łuki kamienne, obeliski czy świątynie dostarczają wielu wrażeń. Parkowa sceneria najlepiej przedstawia się jesienią, kiedy żółknące liście dodają do całego pejzażu romantycznego uroku. Wiosną i latem to również przyjemne miejsce na piknik. Alejki mają wiele ławeczek, stylizowanych do pejzażu parkowego.

Kogo zabrać ze sobą i ile to kosztuje:

Spacer po parku, w zależności od naszego tempa oraz zainteresowania, zajmuje od ok. godziny do dwóch. Ścieżki są szerokie, utwardzone drobnym kamyczkiem. Większość eksponatów można zobaczyć z bliska. Do niektórych pomieszczeń nawet zajrzeć.

Dla dzieci Park w Arkadii może być interesującym miejscem, pełnym tajemniczych zakamarków. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni, której małym dzieciom z pewnością nie brakuje. Rozrywkę znajdą też entuzjaści architektury greckiej czy średniowiecznych fortyfikacji obronnych.

Wstęp do parku dla osoby dorosłej to wydatek rzędu 12 zł. Przed parkiem znajduje się bezpłatny parking, jednak w sezonie wakacyjnym lub słoneczny weekend trudno o wolne miejsce.

You may also like

%d bloggers like this: